درباب عشق

۱۳۹۰ تیر ۲۲, چهارشنبه

زمانی بحث از عشق بیشتر از جنبه عرفانی یا ادبی مد نظر بود. پرداختن به مسئله عشق از جنبه فلسفی کمتر در ایران طرفدار داشت. ولی در سال های اخیر شاهد رویکردهای تازه ای به این موضوع هستیم. به عنوان مثال فمینیست ها, طرفداران علوم شناختی, تکامل گرایان, فیسوفان ذهن و هزار و یک دسته و گروه دیگر حرف های تازه ای در این مورد دارند که شاید به مذاق عارفان و مومنان خوش نیاید. ولی قابل توجه و تامل اند.
در کتاب های کلاسیک ادبیات می توان از داستان های عاشقانه ای که بیشتر در مرز اسطوره و واقعیت در جریان هستند مانند " خسرو و شیرین ", " لیلی و مجنون " ," وامق و عذرا ", " بیژن و منیژه " ,"ویس و رامین" ,"اصلی و کرم " و بسیاری دیگر را نام برد. در آثار فرنگی نیز می توان چنین فهرستی را مشاهده کرد مانند " رومئو و ژولیت " و....
ادیان نیز در کتاب های مقدس خود داستان هایی با این مضمون دارند همانند" یوسف و زلیخا " , " سلیمان و ملکه سبا " .....
بهانه نوشتن این مطلب کتاب " درباره عشق " است که آقای آرش نراقی ترجمه کرده است.کتاب را نشر نی منتشر کرده است.در این اثر دربردارنده مقاله هایی از فیلسوفانی مانند مارتا نوسباوم, رابرت نوزیک ,رابرت سالومون , لارنس تامس , انت بایر و الیزابت راپاپورت است.
در مقدمه کتاب آمده است " احتمالا در جهان جدید مهم ترین تحولی که در قلمرو عشق شناسی رخ داده است غلبه عشق مجازی بر عشق حقیقی است.عشق شناسی قدما عموما " عشق حقیقی " یا " عشق الهی " را بر صدر می نشاند و عشق مجازی را به دیده تحقیر می نگریست یا صرفا آن را وسیله ای می دانست برای نیل به عشق حقیقی. اما در عشق شناسی جهان مدرن عشق حقیقی همان است که در چشم پیشینیان مجازی تلقی می شد"......" این کتاب مشتمل بر ترجمه پاره ای مقالات فلسفی مهم در خصوص عشق یا به بیان دقیق تر " عشق مجازی " یعنی عشق رمانتیک میان انسان ها است."

پیشنهاد کتاب هایی در این حوزه
عشق رنه آلندی ترجمه جلال ستاری 1378 انتشارات توس
هنر عشق ورزیدن اریک فروم ترجمه پوری سلطانی 1380 انتشارات مروارید
ف‍ی‌ ح‍ق‍ی‍ق‍ه‌ ال‍ع‍ش‍ق‌ شهاب الدین سهروردی 1381 انتشارات مولی
ت‍م‍ه‍ی‍دات عین القضات 1370 انتشارات منوچهری
چرا عاشق می شویم هلن فیشر ترجمه آیدا ابونصر ۱۳۸۸ نوید شیراز
عشق صوفیانه جلال ستاری 1374 نشر مرکز
ق‍م‍ار ع‍اش‍ق‍ان‍ه‌ ش‍م‍س‌ و م‍ولان‍ا عبدالکریم سروش 1379 انتشارات صراط
ض‍ی‍اف‍ت‌ اف‍لاطون‌ ت‍رج‍م‍ه‌ م‍ت‍ن‌ م‍ح‍م‍ود ص‍ن‍اع‍ی‌ 1381 انتشارات جامی
فصلنامه مدرسه.سال دوم.شماره 3 اردیبهشت 1385